חום מחזורי - PFAPA

חום מחזורי – PFAPA  היא תסמונת נפוצה בילדים. בשנים האחרונות אנו רואים בקליניקה יותר מיקרים. התסמונת אופיינית לגיל הצעיר אך לעיתים נראה אותה מופיעה גם לאחר גיל 10. בהתחלה נראה כי הילד חולה הרבה או כל הזמן חולה. בדרך כלל האבחנה הראשונית הנפוצה תהיה דלקת גרון ולפעמים ימליץ הרופא על אנטיביוטיקה. משטח גרון לסטרפטוקוק יהיה שלילי. עם הזמן תבחינו כי החום מופיע במחזוריות קבועה. המחזוריות הנפוצה היא פעם בחודש אך אצל כל ילד המחזוריות שלו וניתן לראות את התופעה מופיעה גם לאחר זמן קצר או אפילו 6 שבועות. החום הוא גבוה, מופיע במחזוריות קבועה, נמשך כ 5 ימים.להקשיב...

כשהילד חולה הרבה כדאי לשים לב האם המחלות מופיעות במחזוריות מסויימת. במידה ויש דלקות גרון חוזרות יש להקפיד על משטח גרון שיראה האם מדובר בסטרפטוקוק או שהתמונה הקלינית דומה אבל מדובר בחום מחזורי. סימנים נוספים שיכולים להופיע עם החום הם כאב גרון, אפטות בפה, כאב בטן, בחילות, הקאות, כאבי ראש, נפיחות של בלוטות לימפה, כאבי מפרקים חולשה, ומצב כללי ירוד.

הבדיקות לא יראו סימן מובהק של וירוס או חיידק והאבחנה בסופו של דבר היא קלינית. האבחנה המבדלת כוללת FMF (מחלה גנטית) מצבים ראומטים, ממאירויות, נטורופניה מעגלית ועוד מצבים נדירים. לכן חשוב להשלים את האיבחון הרפואי.למה זה קורה?

ברפואה המערבית נבדק קשר למוטציה גנטית אך המחקר לא היה חד משמעי בנושא. ולכן נחשבת התסמונת ממקור לא ידוע.

ברפואה הסינית אנו רואים קשר לקור הנכנס לרמות העמוקות של הגוף. אותו מקום השולט גם על פעולות מחזוריות אחרות בגוף כגון המחזור החודשי. הקור מפעיל בגוף את הריאקציה של החום. הגורמים לקור זה יכולים להיות:

  •   אנטיביוטיקה
  •   חיסונים
  •   רגשות – בעיקר פחד

חשוב להדגיש כי ברוב המיקרים לא נוכל להצביע על קשר ישיר  כי התסמונת מופיעה שבועות וחודשים רבים אחרי הארוע. וברוב המיקרים לא מדובר בארוע חד פעמי. לדוגמא, הילד לקח מספר רב של פעמים אנטיביוטיקה בין גיל שנה לשנתיים על דלקות אוזניים חוזרות ובסביבות גיל 4 הופיעו המחזורים של החום. דרכי טיפול אפשריות

הטיפול התרופתי הוא עם מנה של סטרואידים הניתנת לילד בזמן התקף. הסטרואידים יפסיקו את ההתקף תוך מספר שעות. הסטרואידים לא ימנעו את המחזור הבא של החום.

טיפול הרפואה הסינית:

ברפואה הסינית החום המחזורי מאובחן כ LPF. מבחינתנו קור נכנס לרמה עמוקה של הגוף שמזהה אותו כפתוגן שיש להילחם נגדו. הטיפול מכוון לאיזון הקור שחדר ולבסוף גם לעקור אותו מהשורש ולסלקו מהגוף. יש טיפול לזמן התקף בו ניתן ברוב המקרים להפסיק את ההתקף ללא תרופות. ואז אנו מטפלים בין ההתקפים. את התוצאות אנו רואים מהר מאוד. כבר בתחילת הטיפול ניתן לראות שינוי בהופעת ההתקפים. יכול להופיע התקף ללא חום בו הילד ירגיש חלש ולא במיטבו אך ללא חום, אם יופיע חום הוא יהיה קצר יותר ויעבור עם הטיפול. ואז רואים גם שינוי וירידה בתדירות ההתקפים. לאחר מספר טיפולים ניתן לבוא לטיפול מניעתי בתדירות של כ 3 שבועות למניעה וחיזוק.

הטיפול בתסמונת הוא בעיקר בדיקור. לעיתים ניתן לילד צימחי מרפא לקחת במשך מספר חודשים. התוצאות שאנו רואים בקליניקה הם מרשימות מאוד ואנו מקווים לעשות מחקר קילני מבוקר בקרוב. 

מה לעשות בבית?

לא לחכות בבית! לבוא לטיפול...

מהגינה שלנו

כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום