אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס המכונה גם "אסטמה של העור", היא דלקת בעור המתבטאת בשטחי עור אדומים יבשים ומגרדים המופיעים באיזורים שונים של העור. מקומות אופיניים יהיו בקפלי העור במרפקים, מאחורי הברכיים וסביב העיניים. במקרים אחרים הילד יסבול גם מעור הפנים , רגליים, בטן, ידיים, קרקפת והגב. בקיצור דלקת העור יכולה להופיע בכל מקום.
בחלק מהמקרים הגרד טורדני עד כדי כך שהוא גורם ללילות ללא שינה. לעיתים גירוד העור גורם להיווצרות זיהומים מקומיים המחמירים את האודם והכאב. מאחר והמחלה יכולה להופיע במשפחות שיש בהם נטייה לאסטמה או נזלת אלרגית, דרמטיטיס אטופית מכונה לעיתים "אסטמה של העור". המחלה מופיעה לראשונה אצל תינוקות וילדים אך יכולה להמשיך גם בגיל העשרה ואפילו בגיל המבוגר.להקשיב...

אצל ילדים, תופעות עוריות נפוצות מאוד. הרבה פעמים משתמשים במושג "עןר אטופי". אצל רוב הילדים יופיע במהלך הילדות פריחה או דלקת בעור. האבחנה המבדלת כוללת פריחה ויראלית, חידקית (כמו סטפילוקוק), אמפטיגו, מולוסקום - יבלות ויראליות, רגישויות עור למגע עם חומר מסויים ועוד. האבחנה המבדלת חשובה מאוד. הטיפול המערבי, והטיפול ברפואה הסינית יותאם לילד לאחר האבחנה המבדלת.
מומלץ מאוד להתחיל את הטיפול סמוך ככל הניתן להופעת הנגעים. במצבים הכרונים אנו מתמודדים עם השפעת המשחות שהילד קיבל ולעיתים גם עם זיהום משני.
בטיפול ברפואה הסינית, נאבחן את גורם הבעיה. ולפי זה נתאים את הטיפול לילד.למה זה קורה?

ברפואה המערבית טרם נמצא גורם ישיר למחלה, לרוב מדובר ברגישות יתר של מערכת החיסון לגורם אלרגני מסוים.
לפי הרפואה הסינית ישנם כמה גורמים למחלה:

  • חום ורעילות שהגוף מנקה לכיוון העור
  • חום שהוא ריאקציה לקור בגוף. נכנס קור לגוף (אנטיביוטיקה) והגוף מגיב בחום בעור (דלקת עורית)
  • תגובת יתר של מערכת החיסון למה שהיא מזהה כ"אויב". תגובה אלרגית

הגורמים הנפוצים לבעיה יהיו:
תזונה - רגישות למרכיב אחד או יותר שהילד אוכל ובדרך כלל אוהב! שאני מבקשת להוריד מזון מסויים מהתפריט ושומעת את המשפט "אבל איך הוא יחיה?" אני יודעת שמצענו את הגורם. על רגישויות למזון ניתן לקרוא כאן.
חיסונים ותרופות - מכניסים לגוף קור ורעילות אותה הילד מנסה לנקות דרך העור.
רגשות - הילד נמצא בחוסר איזון רגשי. פחדים שינויים ומתח בבית יכול להביא לאטופיק
אם האטופיק הופיע לפני גיל חצי שנה אולי יש קשר לתקופת ההריון.דרכי טיפול אפשריות

טיפול תרופתי:
בדרך כלל טיפול מקומי על העוזור הנגוע. מישחות המכילות סטרואידים או משחות אנטי דלקתיות שאינם מכילות סטרואידים. אם יש חשד לתגובה אלרגית לעיתים ימליץ הרופא על אנטיהיסטמינים. ובמיקרים של זיהום משני יתן אנטיביוטיקה - מקומים או/ו לבליעה.

טיפול ברפואה הסינית:
הטיפול ברפואה הסינית הוא טיפול המשלב טיפול באספקטים השונים של המצב.לאחר תשאול מקיף ואבחון בדופק נאבחן קודם כל את גורם הבעיה ,את מקור הבעיה ובהתאם לכך נבחר את הטיפול המתאים. במקרים מסוימים נשלב בנוסף לדיקור גם טיפול בפורמולת צמחים מיוחדת לטיפול באלרגיה הנקראת לוחם אור. ברוב המיקרים נמליץ על תזונה מתאימה.
משך הטיפול תלוי במשך התופעה, בחומרתה ובגורמים היוצרים אותה. בדרך כלל נמליץ על שימוש במשחה מתאימה.

למאמר המלא על אטופיק דרמטיטיס

 

מה לעשות בבית?

  • להתקלח רק עם סבון יעודי לבעיה. חלק מהסבונים האורגנים לא מתאימים...
  • לעשות אמבטיה עם קוואקר או קורנפלור
  • להקפיד על הנחיות התזונה בהתאם לאבחנה

מהגינה שלנו

לוחם אור
דרקון הירוק

כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום