רפלוקס

רפלוקס נגרם כאשר תוכן המזון חוזר חזרה לושט ומשם החוצה. רפלוקס קיבתי ושטי הינו מצב שכיח בכלל ובתינוקות וילדים בפרט. הסיפטומים מופיעים ממש מהלידה עד עד גיל שנה וחצי .הרפלוקס בתינוקות מופיע בדרגות חומרה שונות וגורם לכאב וסבל רב לתינוק.
האבחנה היא לרוב על בסיס תלונות ההורים ומתבססת על התמונה הקלינית והסיפטומים האופיינים.להקשיב...

תינוק הסובל מרפלוקס בוכה המון, התינוק חסר שקט ומנוחה,פולט הרבה ובכמויות גדולות, לעיתים הפליטה היא כבר ממש הקאה של חומצה מהקיבה. ההקאה האופינית היא בצורת קשת של מזון חומצי.
לא ישן טוב, מתעורר מהר מכל רשרוש קל ואינו רגוע במשך רוב שעות היום. מקשית את גבו ונמתח אחורנית לאחר הארוחה.
חשוב להקשיב לתינוק ולנסות להבין האם הבכי וחוסר המנוחה נובע אולי מגורם אחר כמו גזים,עייפות,רעב או מצוקה אחרת שחש התינוק.למה זה קורה?

בתינוקות מערכת העיכול טרם בשלה ומתקשה להתמודד עם המזון שמקבל התינוק.במעבר בין הושט לקיבה ישנו שסתום האמור להיות חד כיווני,מטרתו למנוע ממזון חומצי לעלות מעלה לושט,בתינוקות שסתום זה אינו בשל לחלוטין ולכן מזון חומצי עולה חזרה לושט מהקיבה.
מזון האם המניקה- לעיתים מזון מסוים שהאם אוכלת אינו מתעכל טוב ויוצר חומציות המשפיעה על התינוק היונק.
רגשות- חויה רגשית קשה, טראומה שחוותה האם במהלך ההריון או הלידה יכולים להשפיע על הזרימה האנרגתית התקינה וכתוצאה מכך לעליה של מזון חומצי מהקיבה לושט.לחץ וסטראס ידועים כמזיקים לתהליך העיכול ובפרט בתינוקות שלהם מערכת עיכול עדינה ורגישה.
לידה ארוכה מאוד היא גורם נוסף, כאשר התינוק נמצא זמן ממושך בתעלת הלידה, נוצר לחץ על העצבים בבסיס הגולגולות בינהם עצב הואגוס האחראי על עצבוב הקיבה.דרכי טיפול אפשריות

טיפול רפואי מקובל:
לרוב האבחנה היא לפי תלונת ההורים, ואז הטיפול המקובל הוא לרוב התנהגותי ושינוי הרגלי הכלכלה.
במקרים מסוימים יש שימוש בתרופה סותרת חומצה ,הטיפול התרופתי אינו פותר את הבעיה אלא רק מקטין את הפרשת החומצה בקיבה וכך המזון העולה פחות חומצי ויש הקלה בכאב.

דרכי טיפול אפשריות:

טיפול ברפואה הסינית:

ניתן לסייע בדיקור של נקודות העוזרות לתהליך העיכול, משפרות את יכולת הספיגה של המזון בקיבה וכמובן מרגיעות את התינוק ומקלות על הכאב. בטיפול נחזק את מערכת העיכול ונשפיע על הסוגר של הקיבה.
הטיפול יכלול דיקור למספר שניות של נקודה אחת בדרך כלל או שימוש במוקסה. מוקסה היא מקל צמחים שמאפשר לנו לטפל בנקודות דיקור ללא שימוש במחטים. המוקסה מחממת ומניעה את האנרגיה בגוף, היא תורמת לחיזוק מערכת העיכול , בעלת אפקט מרגיע ומקלה על כאב. השימוש במוקסה מתאים מאוד כטיפול בתינוקות קטנים.

טיפול בשיטות נוספות:
אוסטואופטיה
פרחי באך
מוקסה

מה לעשות בבית?

  • להקפיד על ארוחות קטנות לעיתים קרובות. בהנקה להעניק שד אחד בלבד בכל ארוחה ולא האכלה משני השדיים כדי להימנע מעומס על התינוק והענקה של חלב שומני ומזין.
  • לא להשכיב את התינוק על הגב לאחר האכלה.
  • מנוחה לאחר האוכל במצב מאוזן, אפשר להשתמש במנשא בד .
  • להימנע מבגדים לוחצים על אזור הבטן ולהימנע מפעילות של התינוק לאחר האכלה.
  • הקפדה על גרפס לאחר ארוחה כדי לשחרר את כל האוויר בקיבה.
  • במשך היום להשתדל להשכיב את התינוק על הבטן תחת השגחה,לחיזוק שרירי הבטן והכתפיים.
  • האכלה באוירה רגועה ונינוחה תסייע לעיכול המזון.

מהגינה שלנו

כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום