שלשולים אצל ילדים

מאת: רויטל לב ארי Dip.Ac.
מומחית לטיפול ברפואה סינית לתינוקות וילדים
פיקפיק – רפואה סינית לילדים

הקיץ בא ואיתו השלשולים. כל ילד יחווה מספר פעמים של שלשול אקוטי למספר ימים בחייו. לרוב השלשול עובר מעצמו ללא טיפול והתערבות לאחר מספר ימים. האבחנה המבדלת יכולה להיות הרעלת מזון כתוצאה ממזון לא טרי או מקולקל, רגישות למזון מסוים או תרופה, וכמובן, שלשול ויראלי או חיידקי.
האבחנה הראשונית היא לפי סיפור המקרה. מה ואיפה הילד אכל? האם יש ילדים נוספים בסביבתו הסובלים מאותה בעיה? האם השלשול מלווה בחום והקאות? כמה זמן הוא נמשך? כמובן שבמקרה של שלשול ויראלי או חיידקי התופעה מדבקת מאוד.


ביומים שלושה הראשונים של המחלה חשוב לתת לילד לנוח והכי חשוב לדאוג לכך שישתה ולא יתייבש. אם השלשול מלווה בחום גבוה, שלשול דמי, או/ו הקאות יש ללכת לרופא הילדים. סימן להתייבשות הוא אי מתן שתן במשך כמה שעות. ולכן אצל תינוקות וילדים קטנים אנו ממליצים להוריד את החיתול למעקב במקרה של חשש מהתייבשות. סימנים נוספים להתייבשות הם בכי ללא דמעות ויבוש הריריות.


בימים הראשונים הטיפול הוא תומך בעזרת נוזלים ומזון. יש לתת תזונה "עוצרת" כמו אורז, תפ"א ומרק. במידה והשלשול נמשך מומלץ להוריד חלב ומוצריו זאת בגלל חסר באנזים הלאקטז השוכן ברירית המעי ויכול להיפגע מהשלשול. אם הילד ניזון מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות), יש לעבור לפורמולה דלת לקטוז. (Lactos Free) אם לאחר יומיים שלושה הילד עדין משלשל מומלץ לפנות ולקבל טיפול תומך ברפואה סינית. הטיפול יכלול חימום נקודות במוקסה. מוקסה עשויה מצמח הלענה המצויה, הצמח עובר יבוש ודחיסה לצורה של סיגר, עם הסיגר מחממים מעל נקודות המחזקות את מערכת העיכול ויכולות להטיב מאוד עם הילד – להפסיק את השלשול ולחזקו.

כמובן שבשום מצב לא נוגעים עם הסיגר הבוער בילד!


טיפול נוסף הוא בדיקור. יש מספר נקודות המשפיעות על מערכת העיכול ואנו משתמשים בהם בדיקור להיטיב עם הילד. אנו מציידים את ההורים גם בפורמולה של צמחי מרפא העוזרת במצבים של שלשול ומומלץ להחזיק בבית לימי הקיץ החמים. אם אין פורמולה מוכנה בבית אפשר לקנות מרווה ופשוט להכין תה. להרתיח מים ולחלוט מספר עלים ל 10 דקות, להמתיק ולתת לילד לשתות מספר פעמים ביום.


חשוב לשים לב כי לאחר הימים של המחלה הילד שב לאיתנו בצורה מלאה. שימו לב ליציאות שלו, לתיאבון ולחיוניות הכללית. ולהקפיד לחזק אותו עם תזונה, יום נוסף בבית, וטיפול משלים במידת הצורך. חשוב לנו לתת לילד לסיים את המחלה עד הסוף. במידה ולא, הבעיה עלולה לשוב במהרה.
במידה והשלשול חוזר לעיתים קרובות או נמשך זמן רב מומלץ להגיע לייעוץ, אבחנה וטיפול מקיפים יותר. ושיהיה לכם קיץ בריא!

התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. לפרטים נוספים ראו את תנאי השימוש באתר.

הרשמה לעדכונים מהאתר

הרשמו לרשימת הדיוור של פיקפיק ותקבלו
עדכונים מאיתנו למייל ולפייסבוק שלכם. >>

יעוץ אישי

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ אישי?
מלאו את פרטיכם ונשמח לעזור לכם. >>
כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום