חיזוק מערכת החיסון

מאת: רויטל לב ארי Dip.Ac.
מומחית לטיפול ברפואה סינית לתינוקות וילדים
פיקפיק – רפואה סינית לילדים


מערכת החיסון האנושית היא מופלאה ומורכבת. יש בה מרכיבים רבים העובדים בתאום מופלא. גם שאנו יודעים לא מעט אודותיה, חלקה הגדול עדין נסתר. רק חלק מתפקידיה הוא לזהות פתוגנים (וירוסים וחיידקים)) ולהגן על הגוף מפניהם.
אנו מייחסים חשיבות רבה להדבקה של הילד מילדים אחרים בבית או בגן. אבל האם באמת אנו רוצים (או יכולים) לגדל את הילד בסביבה סטרילית. הילד חשוף כל הזמן לסביבה שבו הוא נמצא, ובסביבה זו תמיד יחיו גם וירוסים וחיידקים. חלקם אפילו בעלי חשיבות עצומה ומועילה למערכת החיסון.
ולכן מה שאנו יכולים לעשות הוא לנסות ולהבין מה משפיע על מערכת החיסון וכיצד ניתן לחזקה. התשובה לשאלה זו היא שדווקא הדברים הפשוטים יכולים לעשות הבדל גדול.


תזונה –
אם הילד חולה הרבה מומלץ מאוד להקפיד איתו על תזונה חמה ומבושלת. אוכל ביתי, מזין ופשוט. שימוש בירקות שורש ועלים ירוקים (טחונים בקציצות או בטחינה), דגנים וקטניות מבושלות, דגים, בשר ועוף. ולהוריד לכמה ימים את המתוק מהתפריט (לחלוטין!).


שינה – מערכת החיסון נבנית ומתחדשת בלילה. להקפיד עם הילד על שעות שינה. ולהימנע מהאכלה בלילה.


רגשות – למצב הרגשי שלנו השפעה ברורה על מערכת החיסון. אם נוכל לתמוך יותר בילדינו, לבלות איתם זמן איכות. ולהיות קשובים לצרכים שלהם. אפשר גם לתמוך בילד בפרחי באך ובעיסויים. תתפלאו מה עיסוי לפני השינה יכול לעשות... ניתן תמיד להשתמש בשמן המכיל תמציות אתריות מרגיעות ומחזקות כמו קמומיל ולבנדר.
צמחים: ניתן להיעזר בתמצית צמחים המחזקת את מערכת החיסון כמו מבצר האבירים או אצבעוני המפקד.


כשהילדים חולים כל הזמן וכבר לקחו לא מעט תרופות, מומלץ להיעזר בטיפול ברפואה סינית. בטיפול ניתן לחזק את מערכת החיסון שלהם בצורה ישירה. לסלק את הפתוגן שחדר ולאזן את השפעת התרופות שלקחו. תהליך הטיפול עוזר לצאת ממעגל החולי המתמשך ולפנות את הילד לגדילה התפתחות ושימחה.

למחלות בגיל הילדות יש גם תפקיד חשוב בהבשלה של מערכת החיסון, ובהכנתה לאתגרים הרבים הניצבים בפניה. מחלה יכולה לחזק את הילד או להחלישו.
כיצד נדע כי הילד באמת התחזק מהמחלה? לאחר המחלה חשוב מאוד להתבונן בילדנו ולראות האם יש נסיגה או קפיצה בהתפתחות שלו. אנו מתבוננים על כל מארג החיים של הילד – תאבון, תזונה, קפיצה בשלב התפתחותי, שינה, התנהגות ועוד. במידה ואיננו רואים התקדמות, לעיתים אפילו נסיגה: התיאבון ירוד, הנזלת והשיעול ממשיכים, הילד צמוד ורוצה רק על הידיים. מאפיינים אלה מעידים כי המחלה לא ממש עברה והילד עוד חלש. לעיתים יעבור זמן קצר בלבד לפני שיחלה שוב. זה הזמן לפנות לטיפול ולחזקו.


התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. לפרטים נוספים ראו את תנאי השימוש באתר.

הרשמה לעדכונים מהאתר

הרשמו לרשימת הדיוור של פיקפיק ותקבלו
עדכונים מאיתנו למייל ולפייסבוק שלכם. >>

יעוץ אישי

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ אישי?
מלאו את פרטיכם ונשמח לעזור לכם. >>
כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום