אטופיק דרמטיטיס בילדים

מאת יסמין כהן

רוב הילדים יעברו לפחות פעם בילדות מצב בו העור החלק והנעים , הופך מגרד, יבש ואדמומי. האבחנה הרפואית בחלק גדול מהמיקרים תעיד על אטופיק דרמטיטיס. מצב זה יכול להעלם לאחר מספר ימים אבל יכול גם להפוך למצב כרוני מציק ומטריד.

אטופיק דרמטיטיס המכונה גם "אסטמה של העור", היא דלקת בעור המתבטאת בשטחי עור אדומים יבשים ומגרדים המופיעים באיזורים שונים של העור. מקומות אופיניים יהיו בקפלי העור במרפקים, מאחורי הברכיים וסביב העיניים. במקרים אחרים הילד יסבול גם מעור הפנים , רגליים, בטן, ידיים, קרקפת והגב. בקיצור דלקת העור יכולה להופיע בכל מקום.
בחלק מהמקרים הגרד טורדני עד כדי כך שהוא גורם ללילות ללא שינה. לעיתים גירוד העור גורם להיווצרות זיהומים מקומיים המחמירים את האודם והכאב. מאחר והמחלה יכולה להופיע במשפחות שיש בהם נטייה לאסטמה או נזלת אלרגית, דרמטיטיס אטופית מכונה לעיתים "אסטמה של העור". המחלה מופיעה לראשונה אצל תינוקות וילדים אך יכולה להמשיך גם בגיל העשרה ואפילו בגיל המבוגר.
הגורם לדרמטיטיס אטופית לא ברור אך נראה שהופעת הגרד בעור קשורה לעובדה שעורם של החולים מגיב בתגובת יתר לכל גירוי. 

ברפואה הסינית:
העור משמש גם כקו ההגנה הראשון על גופנו והקשר הראשוני שלנו עם הסביבה וגם ביטוי למהות הפנימית.  לכן בעיות בעור יכולות להיות ביטוי חיצוני לחוסר איזון פנימי.  ברפואה הסינית העור הוא המקום עליו מנקה הגוף רעלים, רעילות ופסולת.
מענין לראות שהעור שייך ברפואה הסינית לאלמנט המתכת, אלמנט זה מבטא את הקשר שלנו עם החיצון והסביבה, קשר לגבולות של הגוף, לסדר וניקיון. ברפואה הסינית האיברים השולטים על העור הן הריאות והכבד, ומענין לראות את הקשר בין אסטמה נשימתית לאסטמה של העור.

למה זה קורה:

ברפואה המערבית טרם נמצא גורם ישיר למחלה, לרוב מדובר ברגישות יתר של מערכת החיסון לגורם אלרגני מסוים.
לפי הרפואה הסינית ישנם כמה גורמים למחלה:

  1. חום ורעילות
  2. חום שהוא ריאקציה לקור בגוף
  3. תגובת יתר של מערכת החיסון למה שהיא מזהה כ"אויב". תגובה אלרגית

 בתקופת ההיריון-
תרופות שונות שהאם נטלה במהלך ההריון או אפילו בזמן הלידה יכולות להיות קשורות לתופעה, ההסבר הוא שתרופות שונות כמו אנטיביוטיקה, סטרואידים במינון גבוה מכניסות לגופנו קור ו/או רעילות מבחינה אנרגטית. והתינוק הקטן מגיב בחום כריאקציה לקור שחדר פנימה ומנסה "לנקות" לכיוון העור. גם תזונת האם ומצבה הרגשי יכול להשפיע על התינוק הקטן הגדל ברחמה. במקרה כזה הפריחה תופיע לרוב בשלבים המוקדמים לחיי התינוק, או ממש סמוך ללידה.

תרופות וחיסונים-
תרופות מסויימות יכולות לגרום לילד ריאקציה בעור. ברפואה הסינית אנו מסבירים זאת שהילד מנסה לנקות את הרעילות דרך העור. תרופות מסוימות מכניסות אנרגיה של קור לגוף וזה מגיב ב"חום" בעור על מנת לאזן את הקור שחדר.החום הזה היא הפריחה והגרד בעור.
חיסונים יוצרים גירוי יתר מכוון של מערכת החיסון. והמערכת המגורה מתחילה להגיב בתגובה אלרגית לדברים שונים. האלרגיה יכולה להופיע על העור.

תזונה-
בהקשר של המזון אנו מדברים על שני מצבים. הראשון תזונה של האם המניקה המשפיעה על התינוק הקטן. ותזונה של הילד עצמו , מזונות מסוימים המגרים את המערכת ויוצרים את התגובה בעור.
מזונות מסויימים יכולים לגרום אצל הילד לתגובה אלרגית עורית ו/או ניקוי של רעילות. המזונות הנפוצים הגורמים לאטופיק דרמטיטיס הם חלב ומוצריו, מזונות חומציים כעגבניה ופירות הדר, ציבעי מאכל ועוד. אצל תינוק הניזון מתמ"ל יש לבדוק רגישות למזון.

רגשות-
ישנם מקרים של הופעת דלקת עור לאחר מאורע רגשי או התמודדות רגשית מסוימת, טראומה במשפחה, אפילו שינויים ומעברים או אח חדש בבית. כל מאורע רגשי שנתפס בעייני הילד כמשהו טראומטי יכול להוביל להתפרצות המחלה.כפי שכבר אמרנו קודם הגוף מנקה את הפסולת שלו דרך העור, גם פסולת מתזונה או חומרים כימיים שונים וגם "פסולת" רגשית.

טיפול:

טיפול מערבי:

לרוב הטיפול הוא טיפול מקומי לנגעים עצמם, במשחות שונות, חלקן מכילות סטרואידים תלוי בחומרת התופעה. במקרים חמורים יש שימוש באנטיהיסטמנים, כדורים נוגדי אלרגיה כדי לטפל בתגובה החזקה של מערכת  החיסון ולהקלה בגרד. במיקרים של זיהום מישני ימליץ הרופא המטפל על שימוש באנטיביוטיקה.

טיפול ברפואה סינית:

הטיפול ברפואה הסינית הוא טיפול המשלב טיפול באספקטים השונים של המצב.לאחר תשאול מקיף ואבחון בדופק  נאבחן קודם כל את גורם הבעיה ,את מקור הבעיה ובהתאם לכך נבחר את הטיפול המתאים. במקרים מסוימים נשלב בנוסף לדיקור גם טיפול בפורמולת צמחים מיוחדת לטיפול באלרגיה הנקראת לוחם אור. בחלק מהטיפולים נמליץ על תזונה מתאימה.

הטיפול ברפואה הסינית יכול לעזור ולהקל על הסימפטומים ומטפל בשורש הבעיה. מטרת הטיפול היא לנקות מהגוף מה שצריך, לאזן את התגובה האלרגית ולחזק את הילד. הטיפול משולב עם הטיפול הרפואי.

אנחנו רואים תוצאות מצוינות בשילוב של דיקור,תזונה מתאימה וטיפול מקומי עם משחה. הטיפול משפר באופן משמעותי את המצב הפיזי, והן את המצב הריגשי של הילד. המטרה בטיפול היא לשפר בראש ובראשונה את איכות החיים של הילד, הקלה בסיפטומים וכמובן חיזוק הגוף ומערכת החיסון להתמודדות טובה יותר ולהבראה מלאה.

 מה  לעשות בבית:

●        להתקלח רק עם סבון יעודי לילדים ותינוקות הסובלים מעור מגורה ואטופיק דרמטיטיס כגון בלנאום או ליפיקאר.
●        להימנע מסבון רגיל לתינוקות הגורם לגרוי נוסף של העור. גם סבונים טיבעיים ואורגניים יכולים לגרום לגרוי.
●        לעשות לילד אמבטיה מקוואקר, להוסיף לאמבט גרב מלאה בקוקאר ולסחוט אותה היטב עד שיש אמבטי לבנה, זה עוזר מאוד להרגיע את העור.
●        להקפיד על הנחיות התזונה בהתאם לאיבחון של הילד

 

 

הרשמה לעדכונים מהאתר

הרשמו לרשימת הדיוור של פיקפיק ותקבלו
עדכונים מאיתנו למייל ולפייסבוק שלכם. >>

יעוץ אישי

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ אישי?
מלאו את פרטיכם ונשמח לעזור לכם. >>
כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום