דבש, הכל דבש...

מאת יסמין כהן

החלטנו לפתוח את השנה החדשה במשהו מתוק ומה יותר מתוק מדבש!

אז לרגל ראש השנה כמה דברים מענינים ומתוקים אודות הדבש....

עשרות אגדות ומיתוסים נקשרו סביב הנוזל המתוק והענברי הזה. רבות דובר על סגולותיו, עוד בימי המקרא ויש עדויות על שימוש בדבש לרפואה וכחומר משמר עוד מימי מצרים העתיקה.

עד היום הדבש הוא סמל למתיקות,איכות ובריאות.

הדבש מופק מצוף פרחים ע\"י הפעולות של דבורת הדבש ובשל היותו מופק בתהליך מכאני וללא כל התערבות כימית הדבש נשאר מוצר טבעי בעל ערך תזונתי רב.

כ-80% מהפחמימות שבו הם סוכרים הנספגים במהירות במחזור הדם שלנו.

ההרכב הכימי של הדבש נחקר בצורה נרחבת ונמצאו בו מעל ל-180 מרכיבים כימיים שונים.

הדבש מכיל ויטמנים –A.B.C.D.E.K  ובנוסף גם מינרלים, נתרן, סידן, ברזל ונוגדי חמצון שונים.

בשל ריכוז הסוכרים שבו הוא אינו מתקלקל לעולם ועוד מימי קדם ועד היום משמש חומר משמר טבעי מצוין. כמו למשל בפורמולות הצמחים שלנו לילדים שבהם הדבש משמש כחומר משמר טבעי לצמחי המרפא שבפורמולה.

סגולות ריפוי-

הרמב\"ם גדול הרופאים בכל הזמנים מייחס ערך רב לשימוש בדבש כמקור לריפוי, בזכות תכונות אנטיספטיות שבו. מאז ומתמיד היה הדבש מרכיב עיקרי בכל \"תרפות סבתא\" ידועה לצינון ,כאבי גרון ושיעול.

כיום זוכה הדבש להתענינות מחודשת כאמצעי אנטי-דלקתי לטיפול בזיהומים, פצעים, כויות ופצעי לחץ, ובעיקר זוכה לשימוש רב בענף הקוסמטיקה.

מחקרים מראים שדבש נמצא  מאוד יעיל לטיפול במחלות דלקתיות של מערכת העיכול במיוחד בילדים.

מחקר שנערך בקרב אינדיאנים במקסיקו הראה כי שיעורי מקרי הסוכרת בינהם הייתה נמוכה כל עוד תפריטם כלל דבש ופירות.

הידעת: במסורת היהודית נמצא קשר בין אשה לדבש, שניהם בגימטריה שווים ל-306! מתיקות שכזאת...

דבש לתינוקות

הורים רבים יודעים שאין לתת דבש לתינוקות מתחת לגיל שנה אבל האם אנחנו באמת מבינים מדוע?

קצת ביולוגיה....

הסיבה לאיסור היא חיידק הבוטוליזם, חיידק אלים וקטלני הגורם לשיתוק ורפיון שרירים. כאמור המחלה נגרמת עקב נוכחותו של חיידק הקולסטרידיום בוטולינום במערכת העיכול של תינוקות.

חיידק זה הינו חיידק הגדל בתנאי חוסר חמצן. חיידק זה מכיל זנים שונים ורבים.

החיידק נפוץ בכל העולם ונמצא בקרקע, באבק הביתי, בקרקעית של גופי מים מתוקים ומלוחים וכן על פניהם של מזונות רבים.

חיידק זה יודע לייצר קפסולות המכונות \"נבגים\", מדובר בצורה מיוחדת של רבייה המאפשרת לחיידק לשמור על קיומו בתנאי סביבה קיצוניים.

הנבגים המיוצרים ע\"י החידק מסוגלים לשרוד לאורך תקופה ארוכה במעיין מצב קיומי רדום עד שיגעו למקום בו יש תנאי מחייה מתאימים ונוחים ואז מהנבגים מתפתחים חיידקים.

הידעת: הסיבה המובילה לבטוליזם היא צריכת מזון מקולקל כשהמדינה המובילה בתחלואה היא פולין!!  אוכל פולני אכן יכול להיות קטלני לעיתים.....

בוטוליזם של גיל הינקות:

בגיל נמוך משנה יכולים נבגי הבוטולינום להתפתח במערכת העיכול ככל הנראה עקב חומציות לא מספקת בקיבה , חוסר בשלות של מערכת החיסון ומערכת העיכול, והבדלים באוכלסיית חיידקי המעיים בין תינוקות קטנים משנה לגיל מבוגר יותר.

מחלת הבוטולינום בילדים הינה אירוע נדיר ביותר, בארץ תואר מקרה בודד בשנת 1994.

חשוב להבהיר כמה דגשים בנושא: הנבגים נהרסים בקלות ומהירות בחימום, בטמפ\' מעל 120 מעלות הנבגים מושמדים לחלוטין ואין סכנה לצרוך דבש שחומם בטמפ\' כזו.

דבש שחומם בטמפ\' בישול גבוהות בטוח לשימוש בכל גיל.

בחלק מפורמולות הצמחים לילדים של פיקפיק יש שימוש בדבש כממתיק טבעי וכחומר משמר טבעי, חלק מהפורמולות הללו מיוחדות לטיפול בעיקר בתינוקות מתחת לגיל שנה, הפורמולות מבושלות בטמפ\' גבוהות מאוד ולאורך זמן ממושך כדי למצות את הרכיבים הפעילים שבצמחי המרפא , ובשל שיטת ההכנה הזו הפורמולת בטוחות לשימוש גם לתינוקות.

אחת הפורמולות השכיחות לטיפול בתינוקות שמבושלת עם דבש היא פיית החלומות, פורמלה לטיפול בבעיות שינה בתינוקות וילדים. פורמולה חשובה מאוד לטיפול בבעיות שינה בנוסף לדיקור, הצמחים בפורמולה מרגיעים  ומטפלים באספקט הרגשי הקשור לבעיות השינה.בנוסף מטפלת הפורמולה גם בחרדות ופחדים בתינוקות. וילדים.

 

שנה טובה ומתוקה!

הרשמה לעדכונים מהאתר

הרשמו לרשימת הדיוור של פיקפיק ותקבלו
עדכונים מאיתנו למייל ולפייסבוק שלכם. >>

יעוץ אישי

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ אישי?
מלאו את פרטיכם ונשמח לעזור לכם. >>
כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום